Newsy

Rodzaje kół pasowych – jak je dopasować?

Dodane: 26.11.2019

Koło pasowe jest jednym z elementów składających się na przekładnię pasową. Występują dwa rodzaje tychże kół: czynne oraz bierne. W zależności od rodzaju może być ono nakładane na wał, napędzający maszynę albo jest przez nią napędzany. Co więcej, koło pasowe produkowane jest w oparciu o konkretną specyfikację pasa oraz jego wymagania. Właśnie dlatego ma odpowiednio przystosowaną i efektywną konstrukcję, która zapewnia bardzo dobre efekty pracy.

Jeśli chodzi o budowę koła pasowego, to składa się ono z dwóch elementów i jest to wieniec oraz piasta. Oprócz tego niekiedy dochodzą do tego również ramiona. Produkcja kół pasowych wygląda z kolei tak, że powstają one metodą odlewania, a następnie się je obrabia. Ponadto ich powierzchnia jest hartowana i szlifowana w miejscach stykania się z pasem. Warto pamiętać, że dzięki odpowiednio dopasowanym kołom pasowym nie są one przenoszone na napęd, a drgania są zminimalizowane.

Koła pasowe dostępne są w sklepie Akcesoria CNC pod adresem: https://www.akcesoria.cnc.info.pl/48-mechanika/pasy-klinowe-kola-pasowe/kola-pasowe




Koła pasowe – poznaj ich podział

Koła pasowe dzielimy na koła gładkie, zębate, z rowkiem pojedynczym oraz wielorowkowe. Jeśli chodzi o pierwsze z nich, używa się ich do pasów o powierzchni zupełnie gładkiej. Z kolei koła pasowe z rowkiem pojedynczym używane są do obsługi pasków klinowych. Ich przekrój kształtem przypomina trapez, a taka budowa gwarantuje wytrzymałość w połączeniu ze świetną elastycznością. Używa się ich przede wszystkim do napędzania urządzeń, takich jak alternator, pompa czy sprężarka klimatyzacji. Koła pasowe, mające rowek ulokowany w poprzek doskonale zabezpieczają przed powstawaniem poślizgu. Używane są w konstrukcjach, które wymagają skuteczności i niezawodności, czyli chociażby w układzie rozrządu silnika spalinowego. Warto jednak pamiętać, że w przypadku tego typu zębów przekładnie pasowe są bardziej wystawione na powstawanie tarcia między kołem a zębami paska. By je zmniejszyć, warto pokryć obie części specjalnym materiałem zabezpieczającym.


Koła pasowe a awarie i uszkodzenia – o czym pamiętać?

Jeśli nie zadbamy o prawidłowe użytkowanie kół pasowych, możemy doprowadzić nawet do awarii kół pasowych. Na przykład przekładnie z pasem klinowym są często narażone na szybszą eksploatację części bocznych oraz tworzenie się żłobień w momencie, gdy w pasie są nieodpowiednio dopasowane lub zużyte rowki. Gdy przekładnia pracuje zbyt głośno, możemy szukać winy w złym ulokowaniu kół pasowych (wtedy, kiedy nie są osadzone prostoliniowo). Przez wzgląd na te sytuacje bardzo ważny jest odpowiedni dobór kół pasowych do konkretnych warunków pracy przekładni pasowej.

 

Koła pasowe, paski klinowe, paski zębate, łańcuchy, łożyska i wiele więcej kupisz w sklepie Akcesoria.cnc.info.pl

Reklama
Reklama
Reklama