Newsy

Mercedesy na sportowo
Ogólnopolski Zlot Mercedes-Benz w Toruniu 2024

Dodane: 07.06.2024

W Toruniu odbył się największy tegoroczny zlot fanów marki Mercedes-Benz na świecie, na który zjechało przeszło 660 aut spod znaku trójramiennej gwiazdy. Na imprezie nie zabrakło wielu sportowych akcentów.
„Gwiazdy” corocznie zlatują do Grodu Kopernika już od 2008 roku. Największym dotychczasowym spotkaniem była piąta edycja zlotu, w trakcie której w 2012 roku zaprezentowało się prawe pół tysiąca aut. Po dwunastu latach ten rekord został poprawiony i to ze sporą nawiązką. Na imprezie pojawiło się ponad 660 samochodów, co toruński zlot ponownie uczyniło największym spotkaniem miłośników Mercedesów na świecie!
Drifterzy i AMG na torze
Tradycyjnie nie brakowało replik legendarnych sportowych maszyn i „gwiazd” aktualnie wykorzystywanych w zawodach, m.in. w driftingu, drag racingu i cyklach typu time attack. Jak co roku uczestnicy oraz publiczność w trakcie kilku sesji Drift Taxi mieli okazję zasiąść na prawych fotelach driftowozów i wziąć udział w przejazdach bokami do przodu u boku takich kierowców, jak chociażby Michał „Obebo” Przybylski (najdłużej czynny polski kierowca driftingowy, przed laty z sukcesami rywalizujący m.in. w Driftingowych Mistrzostwach Polski) czy Mateusz Krawczyk (m.in. mistrz i wicemistrz popularnego kilka lat temu cyklu Drift Trophy).
Nie lada atrakcją była też możliwość przejazdu po Torze Toruń u boku wykwalifikowanych kierowców sportowymi Mercedesami, w większości modelami AMG, należącymi do głównego partnera zlotu, dealera marki z Ociąża i okolic Konina, firmy Auto Partner GARCAREK. Zlotowicze żądni sportowych wrażeń mogli poczuć je w takich kilkusetkonnych maszynach jak chociażby AMG GT 53 4Door, C43 czy EQE 53. Co ważne, przejazdy miały jednocześnie wymiar charytatywny i cały dochód z nich trafił na rzecz fundacji FUN and DRIVE, zbierającej środki na zakup i wyposażenie karetek neonatologicznych, czyli służących ratowaniu życia i zdrowia najmniejszych i najsłabszych - noworodków oraz wcześniaków.W realu i wirtualnie dla każdego
Na torze za kierownicami własnych Mercedesów mogli pojawić się również uczestnicy zlotu, z czego skorzystało w sumie niemalże stu z nich. 58 kierowców wzięło udział w przejazdach treningowo-testowych z pomiarem czasu – Mercedes Mini-Trophy, nawiązujących nie tylko nazwą do cyklu, który jeszcze do niedawna towarzyszył rundom serii Time Attack Trophy i Track Day Trophy. Zdecydowanie najszybszy tego dnia okazał się Kornel Popowicz (A45 S AMG). W pierwszej dziesiątce uplasowali się też: Wiktor Chrystow, Marek Strzałka, Maciej Czernicki, Paweł Migaj, Wojciech Sordyl, Wiesław Chrzanowski, Dominik Szulecki, Szymon Maring i Karol Depta.
Pod koniec imprezy zaplanowane były przejazdy na dystansie zbliżonym do 1/8 mili w ramach Mercedes Sprint Trophy. W nich zaprezentowało się zaledwie kilka par, gdyż burza z ulewnym deszczem uniemożliwiła kontynuowanie wydarzenia.
Zlotowicze preferujący wirtualne ściganie, mogli skorzystać z symulatorów FUN and DRIVE, na których w Mercedesach z Formuły 1 i DTM mogli powalczyć na słynnych niemieckich torach o jak najlepsze czasy okrążeń i atrakcyjne nagrody, w tym plakaty z autografami Bena Collinsa, czyli legendarnego Stiga, no i jednocześnie wesprzeć zbiórkę prowadzoną przez fundację.
Rzecz jasna nie zabrakło także typowo rekreacyjnych konkurencji zlotowych, w tym m.in. rzutów oponą i moherowym beretem.

Organizatorami wydarzenia była agencja eventowa Tomasz Niejadlik MEDIA, prowadzona przez nią organizacja Motorsport Trophy oraz stowarzyszenie Mercedes Toruń Club. Głównym Partnerem Zlotu był dealer marki Mercedes-Benz – Auto Partner GARCAREK. Pozostali sponsorzy i partnerzy to: Pirelli, ODF, Taurus Ochrona, sieć sklepów DbamOAuto.pl, Świat Reklamy, Auto Moto Celmer & Polańska, Moto Gurek, Retro Sklep, WOK Kruszwica - Kuchnia Orientalna, Oczyszczanie Strumieniowo-Ścierne Kacper Juskowiak, AWIX Racing Arena, Fundacja Fun and Drive, Fundacja Jumper, Czarnecki Racing School, Festiwal Motoryzacji AUTOMANIA, Auto Moto Show Toruń, FT Skaut, Popowski Event, OSP Gronowo i MotoPark Toruń. Patronaty medialne sprawowały portale SieScigam.pl i JazdaMiejska.pl.

Tekst: Tomasz Niejadlik
Fot.: Kamil MarciniakReklama
Reklama
Reklama
Reklama