Skróty
Główne skróty używane w motosporcie
wraz z rozszyfrowaniem
A grupa - samochody z zaawansowanymi przeróbkami technicznymi podnoszącymi ich osiągi i właściwości jezdne; patrz też N grupa.
ASN - Klub Narodowy lub Federacja Narodowa, uznany przez FIA jako jedyny posiadacz władzy sportowej w danym kraju. W Polsce PZM.
Automobilklub - organizacja sportowa zajmująca się przygotowaniem imprez głównie motoryzacyjnych różnego rodzaju: rajdów, wyścigów, KJS, ale także imprez turystycznych, różnego rodzaju szkoleń mających na celu nie tylko podnoszenie sportowych umiejętności, ale także podniesienie poziomu bezpieczeństwa na drogach. Automobilkluby zrzeszają sympatyków sportów motorowych i odpowiedzialne są za koordynację działań w danym regionie.
Biuro rajdu - centrum organizacyjne rajdu; w biurze rajdu obraduje ZKS i wydawane są oficjalne komunikaty.
BK - badanie kontrolne (BK 1, BK 2).
CMSA - (fr. Conseil Mondial du Sport Automobile) Światowa Rada Sportu Samochodowego FIA.
Drift – technika jazdy pojazdem w kontrolowanym poślizgu, oraz nazwa sportu samochodowego.
Dojazdówka – (RS Road Section) odcinek drogi np. między OS-ami; pokonywany jest w zwykłym ruchu drogowym z poszanowaniem obowiązujących przepisów ruchu drogowego.
F2 - klasyfikacja samochodów obejmująca pojazdy z przednim napędem, z silnikiem do 2 litrów bez turbosprężarki.
FIA - (fr. Federation Internationale de l'Automobile) Międzynarodowa Federacja Samochodowa.
GKSS - Główna Komisja Sportu Samochodowego; społeczny organ ZG PZM powołany do kierowania, programowania, opiniowania i wnioskowania w dziedzinie sportu samochodowego w RP.
Grupa - podział samochodów rajdowych wg. zakresu dozwolonych przeróbek; istnieje grupa A i grupa N.
GSMP - Górskie Samochodowe Mistrzostwa Polski
H grupa - są to samochody, których homologacja FIA w grupach N, A i B straciła ważność wyłącznie z powodu upływu terminu obowiązywania.
Homologacja - dokument określający zakres możliwości udoskonaleń pojazdu; homologacja dotyczy każdego samochodu z osobna z podziałem na grupy A i N K - (K1, K2, K3) 'numery' załogi zamykającej stawkę zawodników; załogi z 'K' jadą najczęściej bez pomiaru czasu w celu uzyskania punktów do licencji RI; patrz też otwierający i zamykający.
Karta drogowa - karta przeznaczona do wpisywania wiz w różnych punktach kontroli przewidzianych na trasie.
KJS - Konkursowa Jazda Samochodem - popularna impreza dla kierowców amatorów umożliwiająca zdobycie punktów do licencji RII; patrz też licencja.
Klatka bezpieczeństwa - to konstrukcja przestrzenna, która ma za zadanie przeciwdziałać poważnym odkształceniom nadwozia w razie wypadku lub wywrócenia samochodu
Kryterium Asów - OS głównie dla publiczności z pełną szpicą zawodników rajdowych, wyścigowych i rallycrossowych; finałowy odcinek Warszawskiej Barbórki.
Licencja - jest dowodem zarejestrowania, wydawanym osobie fizycznej lub prawnej (kierowca lub zgłaszający, konstruktor lub ekipa, komisarz sportowy, organizator itp.) pragnącej uczestniczyć lub biorącej udział z jakiegokolwiek tytułu w zawodach lub próbach; patrz też RI i RII.
Licencja zgłaszającego - (fr. licence de concurrent) umożliwia zgłaszanie zawodników do zawodów międzynarodowych; wydawana jest przez ASN.
Lista priorytetowa - lista zawodników, która jest ustalana przez PZM lub FIA wg dokonań zawodników w poprzednim sezonie; wg listy priorytetowej jest ustalana lista startowa, czyli kolejność startu zawodników w rajdzie.
Lista startowa - lista zawodników z przydzielonymi im numerami startowymi.
MKS FIA - Międzynarodowy Kodeks Sportowy FIA ; patrz też Regulamin Krajowy.
N grupa – samochody seryjne z ograniczonymi przeróbkami technicznymi; patrz też A grupa.
N+ - w niektórych krajach są to samochody gr. N, lecz z większymi hamulcami, inną skrzynią biegów itd. (tzw. light gr. A).
Numery startowe - numery załogi określające kolejność startu w rajdzie; przydzielane są wg. specjalnego klucza uwzględniającego osiągnięcia kierowcy w poprzednich rajdach.
Odcinek równoległy - odcinek specjalny, w którym równocześnie (równolegle na osobnych torach) startuje dwóch lub trzech zawodników; rozgrywany zwykle jako prolog; patrz też OS.
Odcinek testowy - odcinek drogi wyłączony z ruchu drogowego, na którym zawodnicy przed rajdem mogą dostroić swoje samochody.
Okręgówka - okręgowy rajd do mistrzostw okręgu; ranga niższa niż RSMP; w okręgówkach wymagana jest licencja RII i samochód z pewnymi elementami bezpieczeństwa.
OKSS - Okręgowa Komisja Sportu Samochodowego; patrz też GKSS.
OS - odcinek specjalny (ang. SS - special stage); zamknięty dla ruchu drogowego odcinek drogi, który jest przejeżdżany przez załogę na czas; próba szybkościowa.
OSS – odcinek super specjalny (np. Mikolajki) W WRC nazywane Mickey Mouse – ukłon w stronę kibicówaby mogli zobaczyć cały OS. Patrz też Odcinek równoległy.
PKC - Punkt Kontroli Czasu.
PKP - Punkt Kontroli Przejazdu.
Popularka - popularnie mówiąc - KJS.
Prolog - odcinek rajdu rozgrywany przed pierwszym etapem, głównie z myślą o publiczności; zwykle start do prologu jest w odwrotnej kolejności - od najsłabszego; zapoznanie się z trasą prologu odbywa się zwykle w formie jednokrotnego, zorganizowanego przejazdu kolumny samochodów zawodników podczas zamkniętego ruchu drogowego; patrz też OS .
Przegrupowanie - Przegrupowanie (regrouping) to przerwa zwykle około 15-25 minut która ma na celu komasacje aut tak by startowały w ustalonych wcześniej odstępach.
PSS - Puchar Seicento Sporting.
PZM - Polski Związek Motorowy; członek FIA, jedyny posiadacz władzy sportowej na terenie RP; patrz także ASN.
RI - licencję sportową RI może uzyskać członek automobilklubu, który posiada prawo jazdy oraz ważną licencję RII; warunkiem jest uzyskanie odpowiedniej ilości punktów za zajęte miejsca w rajdach okręgowych lub w eliminacjach RSP PZM.
RII - licencję sportową RII może uzyskać członek automobilklubu, posiadający prawo jazdy kat. B, C lub D; warunkiem jest uzyskanie odpowiedniej ilości punktów podczas uczestnictwa w rajdach popularnych - KJS-ach.
Rallycross - rodzaj wyścigów samochodowych rozgrywanych na zamkniętym torze o nawierzchni częściowo asfaltowej, a częściowo szutrowej.
Regulamin Krajowy - Regulamin Krajowy Sportu Samochodowego PZM; patrz też MKS FIA.
RMPST - Rajdowe Mistrzostwa Polski Samochodów Terenowych
RMC - Rajd Monte Carlo
Roadbook - notatki nawigacyjne pilota dostarczane przez organizatora rajdu; część dotyczącą OS-ów jest wykonywana przez zawodników samodzielnie z większą dokładnością podczas zapoznania się z trasą rajdu.
RPP - Rajdowy Puchar Polski
RPPST - Rajdowy Puchar Polski Samochodów Terenowych
RSMP - Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Polski.
RSMŚ - Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Świata.
RSP PZM - Rajdowy Samochodowy Puchar PZM; tzw. druga liga Mistrzostw Polski; można startować samochodami i używać wyposażenia z utraconą licencją FIA.
Sekcja - odcinek trasy pomiędzy dwoma kolejnymi PKC.
Super 1600 - nowa klasa w mistrzostwach świata (samochody z napędem na przednią oś, silnik wolnossący do 1600 ccm).
Super 2000 - samochody bez turbodoładowania, z napędem na 4 koła, nieseryjnym układem napędowym i skrzynią, z ograniczeniem elektroniki
Super-licencja - licencja umożliwiająca starty w mistrzostwach międzynarodowych FIA; super-licencja jest własnością FIA i jest wydawana posiadaczowi przed zawodami.
Super OS - specjalny odcinek specjalny w RSMŚ, zorganizowany głównie z myślą o kibicach; często jest rozgrywany jako wyścig równoległy.
Super Rally - umożliwia kontynuowanie rajdu przez załogę która nie ukończyła odcinka (miała awarię lub wypadek). Załoga otrzymuje 5 min. kary za każdy nieukończony odcinek i liczy się w klasyfikacji.
Szpera - (potocznie, z niemieckiego Sperrdifferenzial) - mechanizm różnicowy o zwiększonym tarciu wewnętrznym, pozwalający na równiejsze przekazywanie mocy na oba koła lub osie.
Szykana - sztuczna przeszkoda ustawiana na trasie rajdu w celu zmniejszenia prędkości załóg na długich prostych (zazwyczaj prawidłowy przejazd kontrolują sędziowie faktów); określa się też tak dwa krótkie zakręty następujące bezpośrednio za sobą.
Turystyczne samochody - mylące określenie (wg regulaminu) samochodów A grupowych.
USR - Uzupełnienie Standartowego Regulaminu; patrz też Regulamin Szczegółowy.
WPP - Wyścigowy Puchar Polski
WRC – ( World Rally Car) Rajdowe Mistrzostwa Świata
WSMP - Wyścigowe Samochodowe Mistrzostwa Polski
Załącznik B - załącznik MKS FIA , w którym szczegółowo zawarto podział samochodów biorących w zawodach; obowiązuje w zawodach międzynarodowych.
Załącznik J - załącznik MKS FIA, zawierający szczegółowy opis zakresu dozwolonych przeróbek samochodów rajdowych.
Załoga – samochód + kierowca + pilot.
Zerówka - (0, 00, 000) załogi otwierające stawkę zawodników; patrz też otwierający i zamykający.
Zgłaszający - osoba prawna lub fizyczna posiadająca uprawnienia (licencję) zgłaszającego.
ZG PZM - Zarząd Główny Polskiego Związku Motorowego z siedzibą w Warszawie.
ZO PZM - Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Motorowego.
ZSS - po nowemu jest to Zespół Sędziów Sportowych.