Skróty

Główne skróty używane w motosporcie

wraz z rozszyfrowaniem

 

A grupa - samochody z zaawansowanymi przeróbkami technicznymi podnoszącymi ich osiągi i właściwości jezdne; patrz też N grupa.

 

ASN - Klub Narodowy lub Federacja Narodowa, uznany przez FIA jako jedyny posiadacz władzy sportowej w danym kraju. W Polsce PZM.

 

Automobilklub - organizacja sportowa zajmująca się przygotowaniem imprez głównie motoryzacyjnych różnego rodzaju: rajdów, wyścigów, KJS, ale także imprez turystycznych, różnego rodzaju szkoleń mających na celu nie tylko podnoszenie sportowych umiejętności, ale także podniesienie poziomu bezpieczeństwa na drogach. Automobilkluby zrzeszają sympatyków sportów motorowych i odpowiedzialne są za koordynację działań w danym regionie.

 

Biuro rajdu - centrum organizacyjne rajdu; w biurze rajdu obraduje ZKS i wydawane są oficjalne komunikaty.

 

BK - badanie kontrolne (BK 1, BK 2).

 

CMSA - (fr. Conseil Mondial du Sport Automobile) Światowa Rada Sportu Samochodowego FIA.

 

Drift – technika jazdy pojazdem w kontrolowanym poślizgu, oraz nazwa sportu samochodowego.

 

Dojazdówka – (RS Road Section) odcinek drogi np. między OS-ami; pokonywany jest w zwykłym ruchu drogowym z poszanowaniem obowiązujących przepisów ruchu drogowego.

 

F2 - klasyfikacja samochodów obejmująca pojazdy z przednim napędem, z silnikiem do 2 litrów bez turbosprężarki.

 

FIA - (fr. Federation Internationale de l'Automobile) Międzynarodowa Federacja Samochodowa.

 

GKSS - Główna Komisja Sportu Samochodowego; społeczny organ ZG PZM powołany do kierowania, programowania, opiniowania i wnioskowania w dziedzinie sportu samochodowego w RP.

 

Grupa - podział samochodów rajdowych wg. zakresu dozwolonych przeróbek; istnieje grupa A i grupa N.

 

GSMP - Górskie Samochodowe Mistrzostwa Polski

 

H grupa - są to samochody, których homologacja FIA w grupach N, A i B straciła ważność wyłącznie z powodu upływu terminu obowiązywania.

 

Homologacja - dokument określający zakres możliwości udoskonaleń pojazdu; homologacja dotyczy każdego samochodu z osobna z podziałem na grupy A i N K - (K1, K2, K3) 'numery' załogi zamykającej stawkę zawodników; załogi z 'K' jadą najczęściej bez pomiaru czasu w celu uzyskania punktów do licencji RI; patrz też otwierający i zamykający.

 

Karta drogowa - karta przeznaczona do wpisywania wiz w różnych punktach kontroli przewidzianych na trasie.

 

KJS - Konkursowa Jazda Samochodem - popularna impreza dla kierowców amatorów umożliwiająca zdobycie punktów do licencji RII; patrz też licencja.

 

Klatka bezpieczeństwa - to konstrukcja przestrzenna, która ma za zadanie przeciwdziałać poważnym odkształceniom nadwozia w razie wypadku lub wywrócenia samochodu

 

Kryterium Asów - OS głównie dla publiczności z pełną szpicą zawodników rajdowych, wyścigowych i rallycrossowych; finałowy odcinek Warszawskiej Barbórki.

 

Licencja - jest dowodem zarejestrowania, wydawanym osobie fizycznej lub prawnej (kierowca lub zgłaszający, konstruktor lub ekipa, komisarz sportowy, organizator itp.) pragnącej uczestniczyć lub biorącej udział z jakiegokolwiek tytułu w zawodach lub próbach; patrz też RI i RII.

 

Licencja zgłaszającego - (fr. licence de concurrent) umożliwia zgłaszanie zawodników do zawodów międzynarodowych; wydawana jest przez ASN.

 

Lista priorytetowa - lista zawodników, która jest ustalana przez PZM lub FIA wg dokonań zawodników w poprzednim sezonie; wg listy priorytetowej jest ustalana lista startowa, czyli kolejność startu zawodników w rajdzie.

 

Lista startowa - lista zawodników z przydzielonymi im numerami startowymi.

 

MKS FIA - Międzynarodowy Kodeks Sportowy FIA ; patrz też Regulamin Krajowy.

 

N grupa – samochody seryjne z ograniczonymi przeróbkami technicznymi; patrz też A grupa.

 

N+ - w niektórych krajach są to samochody gr. N, lecz z większymi hamulcami, inną skrzynią biegów itd. (tzw. light gr. A).

 

Numery startowe - numery załogi określające kolejność startu w rajdzie; przydzielane są wg. specjalnego klucza uwzględniającego osiągnięcia kierowcy w poprzednich rajdach.

 

Odcinek równoległy - odcinek specjalny, w którym równocześnie (równolegle na osobnych torach) startuje dwóch lub trzech zawodników; rozgrywany zwykle jako prolog; patrz też OS.

 

Odcinek testowy - odcinek drogi wyłączony z ruchu drogowego, na którym zawodnicy przed rajdem mogą dostroić swoje samochody.

 

Okręgówka - okręgowy rajd do mistrzostw okręgu; ranga niższa niż RSMP; w okręgówkach wymagana jest licencja RII i samochód z pewnymi elementami bezpieczeństwa.

 

OKSS - Okręgowa Komisja Sportu Samochodowego; patrz też GKSS.

 

OS - odcinek specjalny (ang. SS - special stage); zamknięty dla ruchu drogowego odcinek drogi, który jest przejeżdżany przez załogę na czas; próba szybkościowa.

 

OSS – odcinek super specjalny (np. Mikolajki) W WRC nazywane Mickey Mouse – ukłon w stronę kibicówaby mogli zobaczyć cały OS. Patrz też Odcinek równoległy.

 

PKC - Punkt Kontroli Czasu.

 

PKP - Punkt Kontroli Przejazdu.

 

Popularka - popularnie mówiąc - KJS.

 

Prolog - odcinek rajdu rozgrywany przed pierwszym etapem, głównie z myślą o publiczności; zwykle start do prologu jest w odwrotnej kolejności - od najsłabszego; zapoznanie się z trasą prologu odbywa się zwykle w formie jednokrotnego, zorganizowanego przejazdu kolumny samochodów zawodników podczas zamkniętego ruchu drogowego; patrz też OS .

 

Przegrupowanie - Przegrupowanie (regrouping) to przerwa zwykle około 15-25 minut która ma na celu komasacje aut tak by startowały w ustalonych wcześniej odstępach.

 

PSS - Puchar Seicento Sporting.

 

PZM - Polski Związek Motorowy; członek FIA, jedyny posiadacz władzy sportowej na terenie RP; patrz także ASN.

 

RI - licencję sportową RI może uzyskać członek automobilklubu, który posiada prawo jazdy oraz ważną licencję RII; warunkiem jest uzyskanie odpowiedniej ilości punktów za zajęte miejsca w rajdach okręgowych lub w eliminacjach RSP PZM.

 

RII - licencję sportową RII może uzyskać członek automobilklubu, posiadający prawo jazdy kat. B, C lub D; warunkiem jest uzyskanie odpowiedniej ilości punktów podczas uczestnictwa w rajdach popularnych - KJS-ach.

 

Rallycross - rodzaj wyścigów samochodowych rozgrywanych na zamkniętym torze o nawierzchni częściowo asfaltowej, a częściowo szutrowej.

 

Regulamin Krajowy - Regulamin Krajowy Sportu Samochodowego PZM; patrz też MKS FIA.

 

RMPST - Rajdowe Mistrzostwa Polski Samochodów Terenowych

 

RMC - Rajd Monte Carlo

 

Roadbook - notatki nawigacyjne pilota dostarczane przez organizatora rajdu; część dotyczącą OS-ów jest wykonywana przez zawodników samodzielnie z większą dokładnością podczas zapoznania się z trasą rajdu.

 

RPP - Rajdowy Puchar Polski

 

RPPST - Rajdowy Puchar Polski Samochodów Terenowych

 

RSMP - Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Polski.

 

RSMŚ - Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Świata.

 

RSP PZM - Rajdowy Samochodowy Puchar PZM; tzw. druga liga Mistrzostw Polski; można startować samochodami i używać wyposażenia z utraconą licencją FIA.

 

Sekcja - odcinek trasy pomiędzy dwoma kolejnymi PKC.

 

Super 1600 - nowa klasa w mistrzostwach świata (samochody z napędem na przednią oś, silnik wolnossący do 1600 ccm).

 

Super 2000 - samochody bez turbodoładowania, z napędem na 4 koła, nieseryjnym układem napędowym i skrzynią, z ograniczeniem elektroniki

 

Super-licencja - licencja umożliwiająca starty w mistrzostwach międzynarodowych FIA; super-licencja jest własnością FIA i jest wydawana posiadaczowi przed zawodami.

 

Super OS - specjalny odcinek specjalny w RSMŚ, zorganizowany głównie z myślą o kibicach; często jest rozgrywany jako wyścig równoległy.

 

Super Rally - umożliwia kontynuowanie rajdu przez załogę która nie ukończyła odcinka (miała awarię lub wypadek). Załoga otrzymuje 5 min. kary za każdy nieukończony odcinek i liczy się w klasyfikacji.

 

Szpera - (potocznie, z niemieckiego Sperrdifferenzial) - mechanizm różnicowy o zwiększonym tarciu wewnętrznym, pozwalający na równiejsze przekazywanie mocy na oba koła lub osie.

 

Szykana - sztuczna przeszkoda ustawiana na trasie rajdu w celu zmniejszenia prędkości załóg na długich prostych (zazwyczaj prawidłowy przejazd kontrolują sędziowie faktów); określa się też tak dwa krótkie zakręty następujące bezpośrednio za sobą.

 

Turystyczne samochody - mylące określenie (wg regulaminu) samochodów A grupowych.

 

USR - Uzupełnienie Standartowego Regulaminu; patrz też Regulamin Szczegółowy.

 

WPP - Wyścigowy Puchar Polski

 

WRC – ( World Rally Car) Rajdowe Mistrzostwa Świata

 

WSMP - Wyścigowe Samochodowe Mistrzostwa Polski

 

Załącznik B - załącznik MKS FIA , w którym szczegółowo zawarto podział samochodów biorących w zawodach; obowiązuje w zawodach międzynarodowych.

 

Załącznik J - załącznik MKS FIA, zawierający szczegółowy opis zakresu dozwolonych przeróbek samochodów rajdowych.

 

Załoga – samochód + kierowca + pilot.

 

Zerówka - (0, 00, 000) załogi otwierające stawkę zawodników; patrz też otwierający i zamykający.

 

Zgłaszający - osoba prawna lub fizyczna posiadająca uprawnienia (licencję) zgłaszającego.

 

ZG PZM - Zarząd Główny Polskiego Związku Motorowego z siedzibą w Warszawie.

 

ZO PZM - Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Motorowego.

 

ZSS - po nowemu jest to Zespół Sędziów Sportowych.

 

  • Najlepiej oceniane zdjęcie

    011
  • partnerzy

    http://www.supertrophy.pl/ http://www.ak-centrum.pl/ http://driftfoto.pl/ http://bezpiecznymotorsport.pl/ http://devil-cars.pl/ http://www.iameseriespoland.com http://www.super-rally.eu/ http://www.ak-krolewski.pl/ http://www.samochodowypucharmalopolski.pl/ http://www.iameseriespoland.com http://motorsport.bytom.pl/ www.stoppijanymkierowcom.pl http://www.ligarajdowa.pl/ http://www.wlta.pl/ https://www.facebook.com/wrakomania/